” Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 3 “ isimli etkinlik, Kozmik Anafor, Bilim Fili ve Evrim Ağacı organizatörlüğünde 10 – 13 Ağustos 2018 tarihleri arasında gökyüzü aşığı 400 bilimsever ile Antalya’da gerçekleştirilecektir.

Katılımcılarımız kendilerine ayıracağımız çadır alanında, tuvalet ve duş gibi temel ihtiyaçları hemen yanıbaşlarında olacak biçimde, çadırlarını alıp gelerek konaklayacaklar. Dileyen katılımcılarımız ise, kamp alanımızdaki klimalı bungalovlarda biraz daha konforlu bir konaklamayı tercih edebilecekler.

Tüm katılımcılarımız, sabahları gerçek birer kahvaltı yapacak ve yine tüm katılımcılarımız akşamları gerçek yemek yiyecekler. Bunun için ekstra bir çaba harcamaları veya masrafa girmeleri gerekmeyecek.

Gün boyunca çay, kahve, su, meşrubat, atıştırmalık gibi temel ihtiyaçlarınız da doğal biçimde kolay ulaşabileceğiniz konumda olacak. Bilgi bombardımanından yorulduğunuzda bir derenin kenarında, havuzda, bir ağacın altında huzur bulabilecek, ya da hemen yanı başınızdaki sahile inip Türkiye’nin en güzel sahilinde güneşlenebilecek, en temiz denizine girerek rahatlayabileceksiniz.

BİLİM ŞENLİĞİ AMACI : 

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivalini organize etmemizin altındaki temel gayemiz, Türkiye’de de gelişmiş ülkelerde şahit olduğumuz gerçek bilim festivallerinin artık yapılabilir hale gelmesidir. Ülkemiz ve insanımız, böylesi bir bilim festivalini hak ediyor.

BİLİM ŞENLİĞİ HEDEF KİTLESİ : 

  • Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, 16 yaşından büyük erkek veya kadın herkesin katılımına açıktır.
  • Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali için, 16 – 18 yaş arası katılımcıların velilerinin rızası gerekmektedir. Bu katılımcılarımızın adına velileri başvurmalı ve işlemleri onlar adına velileri gerçekleştirerek bilim şenliği yürütücüsüne bildirmelidir.
  • Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivaline iştirak eden katılımcılar beraberlerinde zararlı olmayan evcil hayvanlarını getirebilirler. Ancak, bu evcil hayvanların tüm sorumluluğu ve verebilecekleri zararların mesuliyeti kendilerine aittir.
  • Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivaline çocuğunuz ile birlikte katılım gösterebilirsiniz. Aynı zamanda 6 yaşına kadar olan çocuk katılımcılardan ücret alınmayacaktır.

BİLİM ŞENLİĞİ ULAŞIM BİLGİLERİ : 

Olimpos gökyüzü ve Bilim Festivali Antalya Olimposta yer alan Don Kişot isimli mekanda 10 Ağustos sabah saat 07:00’da başlayıp, 13 Ağustos sabah 10:30’da sona erecek biçimde gerçekleştirilecek olup, ulaşım açısından oldukça kolay bir lokasyonda yer almaktadır.

  • Otobüs ile gelen katılımcılarımız, otogar ilçeler terminali önünden kalkan Olimpos – Kumluca minibüsleri ile Olimpos kavşağına, oradan da etkinlik alanına rahatça gelebilirler.
  • Hava yoluyla gelen katılımcılarımız ise, havaalanı servisleri veya belediye otobüsleri yoluyla otogara, yahut Akdeniz Üniversitesi Migros AVM önünde gelip, buradan kalkan Olimpos – Kumluca minibüsleri ile Olimpos kavşağına, oradan da etkinlik alanına rahatça gelebilirler.
  • Kendi aracıyla etkinliğimize gelmek isteyen katılımcılarımız, Konyaaltı Liman istikametine yönelip Kemer Finike yolunda Olimpos – Kumluca yönüne devam edip etkinlik alanımıza gelebilirler.

BİLİM ŞENLİĞİ KONAKLAMA BİLGİLERİ : 

” Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali “ isimli etkinlik, 10 – 13 Ağustos 2018 tarihleri arasında, 3 gün sürecek olan etkinliklerimize katılımınız için sizlere konaklama açısından iki seçenek sunuyor.

Seçenek 1 – Çadır :

Festivalimizin ana kampında yer alan çadır alanımızdan, kendi çadırıyla gelip konaklamak isteyen bilimseverler faydalanabilirler. Çadır alanımız içinde katılımcılarımızın temel temizlik ihtiyaçları için yeterli sayıda tuvalet, lavabo ve duş yer alıyor.

Çadır alanımızda konaklayan tüm bilimsever katılımcılarımızın sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tarafımızdan karşılanacaktır.

Çadır alanı kontenjanı : 300 kişi

Seçenek 2 – Bungalov : 

Festivalimizin ana kampında yer alan bungalovlardan (ağaç ev) daha rahat biçimde konaklamak isteyen bilimseverler faydalanabilir. İki, üç ve dört kişilik olan odalarda, rahat bir yatak, dolap, kendinize ait duş ve tuvalet yer alıyor.

Bungalovlarda konaklayan tüm bilimsever katılımcılarımız sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tarafımızdan karşılanacaktır.

Bungalov kontenjanı : 100 kişi

NOT : Festivale katılan katılımcılarımız aynı çadırda 2, 3, 4 veya 5 kişi kalabilirler. Ancak, katılım ücreti “kişi başı”dır. Yani, aynı çadırda iki kişi kalan katılımcılar, iki kişilik, üç kişi kalanlar üç kişilik katılım ücreti ödemelidir. Aynı durum bungalov katılımcıları için de geçerlidir.

BİLİM ŞENLİĞİ HAVA DURUMU, GİYİM VE KUŞAM BİLGİLERİ : 

Etkinlik tarihlerinde Olimposta ortalama gündüz hava sıcaklığı 35 santigrat derece dolaylarında seyredeceği için, katılımcılarımız yanlarında kendilerini güneşten koruyacak kremler ve bu sıcak havada tenlerini yakıcı güneşten uzak tutacak kıyafetler getirmelidirler. Özellikle güneşten korunmak için uygun bir şapka bulundurmalarını, bir yelpaze veya seyyar vantilatör temin etmelerini de tavsiye ederiz.

Akşam saatlerinde ise ortalama hava sıcaklığı 20-25 santigrat dereceler arasında olacağı, gece geç saatlerdeki gözlemler sırasında hava sıcaklığının 10 derecelere kadar düşebileceği göz önüne alınarak yanınızda bir hırka bulundurmanız iyi olur.

BİLİM ŞENLİĞİ İÇİN GEREKLİ EŞYALAR : 

Katılımcılarımız, festivalimiz sırasında şahsen kullanmak için yanlarında dürbün ve varsa teleskoplarını getirebilirler. Bu donanımların kullanımı konusunda görevlilerimiz kendilerine yardımcı olacaktır. Bunun yanında, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik araçlarınızı da yanınızda getirip, konaklama alanlarında kullanabilirsiniz.

Etkinlik kampının bulunduğu bölge, Olimpos’un geneli ve sahil istikameti oldukça karanlık olacağından, geceleri kullanmak üzere yanınızda bir el feneri veya ışıldak bulundurmanız gerekmektedir. Ancak, bu el fenerlerini etkinlik alanı içinde gece gözlemi ve astrofotoğraf çalışmalarını sekteye uğratacağı için kullanmanız kesinlikle yasaktır. Cep telefonlarınızın ekran ışıkları da dahil olmak üzere özel önlemler alarak kullanmanız gerekiyor. Bununla ilgili bilgi size etkinlik sırasında verilecektir.

BİLİM ŞENLİĞİ KATILIM ÜCRETLERİ : 

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivaline katılım ücretlerini belirlerken; tüm gök bilim organizasyonlarından daha iyi imkanlar sunuyor olmamıza rağmen, herkesin katılabilmesini sağlayacak bir ücret belirlemeye gayret edilmiştir.

Çadır alanı ücreti : Kahvaltı ve Akşam yemeği dahil, kişi başı 3 günlük toplam ücret 290 TL
Bungalov ücreti : Kahvaltı ve Akşam yemeği dahil, kişi başı 3 günlük toplam ücret 495 TL

BİLİM ŞENLİĞİ ÖNEMLİ TARİHLERİ :

Son Başvuru Tarihi : Önkayıt olmadığı için kontenjan dolunca kayıtlar bitecektir.

Etkinlik Başlama Tarihi : 10 Ağustos 2018

Etkinlik Bitiş Tarihi : 13 Ağustos 2018

BİLİM ŞENLİĞİ BAŞVURU BİLGİLERİ : 

” Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali “ isimli etkinlik, bilim şenliği başvurularını online olarak almaktadır.

Başvuru yapmak için lütfen tıklayınız