” 3. Artırılmış Gerçeklik ile Etkileşimli Öğretim Materyali Hazırlama Semineri “ isimli etkinlik, 2020 yılında başvurulan TÜBİTAK 2237-A programı tarafından desteklenmiş olup Kırıkkale Üniversitesi Prof. Dr. Erman Yükseltürk yürütücülüğünde 1 Mart – 5 Mart 2021 tarihleri arasında Çevrimiçi gerçekleştirilecektir.

Etkinlik Amacı

Etkinlik kapsamında, seminer konularına, eğitimde teknoloji kullanımının yararları, Artırılmış Gerçeklik (AG) teknolojilerinin genel özellikleri ve eğitimde kullanım alanları anlatılarak başlanacaktır. Daha sonra eğitim alanında kullanılmak üzere geliştirilmiş AG uygulamalarından örnekler gösterilecektir. Buna ilaveten, her seviyede katılımcının kolayca yapabileceği basitlikte AG uygulamaları geliştirilirken kullanılan en yaygın araçlarla etkileşimli öğretim materyali hazırlama eğitimi verilecektir.

Seçilen uygulama geliştirme araçlarından bazıları şöyledir:

  • Karekod (QR Kod)
  • Blippar
  • Augment
  • FectAR
  • UniteAR
  • Quiver
  • CoSpaces

Ayrıca, projede Unity & Vuforia gibi Sanal Gerçeklik (SG) uygulama geliştirme araçlarıyla da öğretim materyali geliştirme örnekleri gösterilecektir. Aynı zamanda, güncel olan bu AG ve SG teknolojileri anlatıldıktan sonra seminerin son gününde katılımcılarla kendi alanlarına yönelik istediği AG uygulamasını kullanarak örnek bir öğretim materyali hazırlanması ve paylaşılması planlanmaktadır.

Etkinlik Hedef Kitlesi

Bu projenin hedef kitlesini devlet üniversitelerinin eğitim fakültelerinde öğrenim görmekte olan ve 2020-2021 öğretim yılında dördüncü veya üçüncü sınıfta öğrenim gören tüm bölümlerden öğretmen adayları oluşturmaktadır.

Projeye başvuran öğretmen adaylarından aşağıdaki kriterler dikkate alınarak sıralanacak öğretmen adayları projeye dâhil edilecektir.

  • 2020-2021 öğretim yılında lisans programı 3 veya 4. Sınıfta öğrenim görüyor olmak,
  • Katılımcıların farklı bölümlerden ve farklı üniversitelerden katılımının sağlanması,
  • TÜBİTAK-Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS) Veri Tabanına kayıtlı olma
Belirtilen hedef kitle seçim kriterlerine uygun olarak toplam 40 öğretmen adayı seçilecektir.

Etkinlik Konaklama Bilgileri

Bu etkinlik, çevrimiçi bir etkinlik olduğu için konaklama bilgisi bulunmamaktadır.

Etkinlik Ulaşım Bilgileri

Bu etkinlik, çevrimiçi bir etkinlik olduğu için ulaşım bilgisi bulunmamaktadır.

Etkinlik Önemli Tarihleri

Başvuru Başlama TarihiBaşladı
Başvuru Bitiş TarihiAçıklanacaktır
Etkinlik Başlama Tarihi1 Mart 2021
Etkinlik Bitiş Tarihi5 Mart 2021
Koronavirüs hastalığının neden olduğu küresel pandemi sebebiyle etkinlik tarihlerinde değişiklik olabilmektedir. Süreç ile ilgili bilgilendirmeler ve güncellemeler için lütfen etkinlik sayfasını takip ediniz.

Etkinlik Başvuru Bilgileri

” 3. Artırılmış Gerçeklik ile Etkileşimli Öğretim Materyali Hazırlama Semineri “ isimli etkinlik, etkinlik başvurularını etkinlik başvuru sistemi üzerinden almaktadır.

Başvuru yapmak için ilgili başvuru formunu doldurmanız ve doldurduğunuz formdaki bilgilerinizi doğrulamak için, kesin kayıt hakkı kazanmanız durumunda öğrenci kimliğinizi, öğrenci belgesi veya transkriptinizi ibraz etmeniz gerekecektir. doldurmanız gerekmektedir.