” 4. Çürüksu Havzasında Yer Bilimleri Eğitimi” isimli etkinlik, 2019 yılında başvurulan TÜBİTAK 4004 programı tarafından desteklenmiş olup Pamukkale Üniversitesi Doç. Dr. Barış Semiz yürütücülüğünde 2 Temmuz – 11 Temmuz 2020 tarihleri arasında Denizli’de gerçekleştirilecektir.

ETKİNLİK AMACI : 

Bu proje, Çürüksu (Denizli) havzasındaki (özellikle Pamukkale) ve Kula Jeoparkı ile yakın çevresindeki jeolojik ve doğal kaynakları eğitim amacıyla kullanarak, okullarda çalışan öğretmenlerin (sınıf, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve coğrafya) yer bilimlerine olan bakış açısını değiştirmek; yer bilimlerine olan ilgiyi arttırmak; ve bu yolla, katılımcıların yer bilimleri eğitiminde kazanacakları deneyimleri kendi öğrencileri ve çevrelerinde ulaşacakları tüm insanlara yaymalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Katılımcıların bu doğal müzeleri (Pamukkale ve Kula) bir laboratuvar gibi algılayarak doğa-insan ilişkileri ile bu ilişkilerde yaşanan problemleri anlama ve çözüm üretme becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak ve başta doğa, çevre ve yer bilimleri alanları olmak üzere üniversitenin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin yer bilimleri eğitimden elde ettikleri bir kısım bilginin, yaşama geçirilmek üzere toplumun gündeminde tutmak hedeflenmektedir.

ETKİNLİK HEDEF KİTLESİ : 

Hedef kitle olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan sınıf, sosyal bilgiler, fen bilimleri ve coğrafya öğretmenleri ve öğretmen adayları olarak belirlenmiştir.

Projemiz 40 kişilik kontenjanlı olarak gerçekleştirilmesi düşünülmektedir.

Projeye katılımcı olarak kabul edilen öğretmenlerimizin ve öğretmen adaylarımızın yanlarında getirmesi gereken eşyalar aşağıda belirtilmiştir.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Öğretmen olduğuna dair belge
  • Sırt çantası
  • Hırka ve yağmurluk
  • Duş malzemeleri
  • Diş macunu, fırçası ve el havlusu
  • Spor ayakkabı (var ise trekking ayakkabısı)
  • Pijama
  • Terlik
  • Eşofman
NOT : Katılımcıların konaklama ve iaşe giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

ETKİNLİK KONAKLAMA BİLGİLERİ : 

” 4. Çürüksu Havzasında Yer Bilimleri Eğitimi” isimli etkinliğe katılan öğretmenlerimiz etkinliğin ilk 5 günü Denizli 80.Yıl Öğretmenevi’nde, etkinliğin son 4 günü ise Kula Volkanik Jeoparkı’nda konaklama gerçekleştirecektir.

ETKİNLİK ULAŞIM BİLGİLERİ : 

” 4. Çürüksu Havzasında Yer Bilimleri Eğitimi” isimli etkinlik, etkinlik programına göre Pamukkale Üniversitesi’nde uygulama eğitimi olarak gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda etkinlik programı dahilinde her gün arazi eğitimleri olacak ve Denizli çevresindeki doğal alanlar gezilecektir.

Ev sahibi olarak pamukkale üniversitesi laboratuvarlarında uygulama eğitimleride olacaktır. Program dahilinde hergün arazi planları olacak ve denizli çevresindeki doğal alanlar gezilecektir.

Denizli çevresindeki gezilecek olan doğal alanlar olarak; Pamukkale, Karahayıt, Hierapolis, Leodikya, Güney Şelalesi, Honaz Fayı, Kaklık Mağarası, Kızılyer Jips Yatakları, Ulubey Kanyonları, Kışladağ Altın Madeniz ve Kula Volkanik Jeoparkı olarak belirlenmiştir.

ETKİNLİK ÖNEMLİ TARİHLERİ : 

Başvuru Başlama Tarihi : Açıklanmamıştır.

Başvuru Bitiş Tarihi : Açıklanmamıştır.

Etkinlik Başlama Tarihi : 2 Temmuz 2020

Etkinlik Bitiş Tarihi : 11 Temmuz 2020

NOT : Koronavirüs hastalığının neden olduğu küresel pandemi sebebiyle etkinlik tarihlerinde değişiklik olabilmektedir. Süreç ile ilgili bilgilendirmeler ve güncellemeler için lütfen etkinlik sayfasını takip ediniz.

ETKİNLİK BAŞVURU BİLGİLERİ : 

” 4. Çürüksu Havzasında Yer Bilimleri Eğitimi” isimli etkinlik, etkinlik başvurularını online başvuru sistemi üzerinden almaktadır.

Başvuru yapmak için lütfen tıklayınız