” Tübitak 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği “ isimli etkinlik, 2017 yılı TÜBİTAK 4007 programı tarafından desteklenmiş olup 19 – 20 – 21 Ekim 2017 tarihleri arasında Şanlıurfa’da gerçekleştirilecektir.

19-21 Ekim 2017 tarihleri arasında Şanlıurfa Turgut Özal Parkı’nda yapılacak olan şenlikte 57 atölye çalışması, ulusal STEM yarışması, astronomi çalışmaları, gösteriler, bilimsel şovlar yer alacaktır.

16.800 kişinin birebir eğitim alacağı şenlikten 100.000 öğrencinin faydalanacağı öngörülmektedir.

PROJE AMACI : 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında İlimizde ilk kez düzenlenecek olan TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğindeki temel amaç, bilim kültürünü geniş kitlelere yaymak, toplumda bilime olan ilgiyi arttırmak, özellikle çocukları ve gençleri tüm bilim alanlarında çalışma yapmaya özendirmektir.

Belirttiğimiz temel amaçlara ek olarak toplumda bilim iletişiminin sağlanması, olay ve kavramların anlaşılmasında bilimsel bakış açısının geliştirilmesi, yapılan uygulamalar sayesinde bireylerin bilim yapma sürecine katılma cesaretlerinin arttırılması, farklı bilimlerin etkileşimlerinin kavratılması, bilimsel süreçler konusunda farkındalık kazandırılması da amaçlarımız arasındadır.

Belirtilen bu amaçlar doğrultusunda yapacağımız Bilim Şenlikleri kapsamında, TÜBİTAK çağrısı çerçevesinde gözlem, atölye çalışmaları, sergi, sahne gösterileri, tematik bilim oyunları, sanatsal faaliyetlere yer verilecektir.

PROJE ATÖLYELERİ : 

Çeşitli bilim dallarından oluşan 60 atölye, 4 gösteri bulunmaktadır. Atölyeler öğretmenlerin liderliğinde yürütülecek olup etkinlikler 3 gün boyunca devam edecektir.

Atölye AdıUzay Atölyesi
Hedef Kitle+11 Yaş

 

Atölye AdıBiyoçark Atölyesi
Hedef Kitle+8 Yaş

 

Atölye AdıMum – Sabun Atölyesi
Hedef Kitle+13 Yaş

 

Atölye AdıZeka Oyunları Atölyesi
Hedef Kitle+8 Yaş

 

Atölye AdıC# ile Coğrafi Bölge Atölyesi
Hedef Kitle+16 Yaş

 

Atölye AdıRitmin Sahibi Ol Atölyesi
Hedef Kitle+7 Yaş

 

Atölye AdıTeleskop Gösterisi Atölyesi
Hedef Kitle+7 Yaş

 

Atölye AdıElektrik Öğreniyorum Atölyesi
Hedef Kitle+10 Yaş

 

Atölye AdıZometool Atölyesi
Hedef Kitle+10 Yaş

 

Atölye AdıÇizgi İzleyen Robot Atölyesi
Hedef Kitle+15 Yaş

 

Atölye AdıScratch ile Arduino Atölyesi
Hedef Kitle+9 Yaş

 

Atölye AdıZagi Uçak Modeli Atölyesi
Hedef Kitle+13 Yaş

 

PROJE ULAŞIM BİLGİLERİ :

Proje,  Şanlıurfa Turgut Özal Parkı’nda gerçekleştirilecektir.