” 1. O Köy Bilim Köyümüzdür “ isimli etkinlik, 2019 Yılı TÜBİTAK 4004 programı tarafından desteklenmiş olup 17 Haziran – 2 Temmuz 2019 tarihleri arasında Bartın’da gerçekleştirilecektir.

ETKİNLİK AMACI : 

Çocukları bilim, doğa ve sanat ile buluşturmak için hiçbir emeği esirgemeyen proje ekibimizle yürüteceğimiz ikinci projemiz olan “O Köy Bilim Köyümüzdür” projemizin amacı; Bartın iline bağlı köylerde yaşayan ortaokul öğrencilerinin bilim ve doğa farkındalıklarının bilim, doğa ve sanat etkinlikleri yoluyla arttırılmasını sağlamaktır.

Bartın mavi ile yeşili bir arada sunan doğal zenginliklerin insan yaşamı ile bütünleştiği köylere sahip bir şehirdir. Üstelik köyler şehrin koşturmacasından uzak, okullarda verilen bilim-doğa ilişkisinin örneklerinin doğrudan bulunabileceği ve uygulanabileceği konumlarda yer almaktadır. Bu durumu bilim ve doğa bilincini aşılamak konusunda avantaja çevirmek isteyen proje ekibimiz; bilim, doğa ve sanat etkinliklerini köylerde yaşayan öğrencilerimize götürerek onlara içerisinde yaşadıkları doğaya daha bilinçli ve bilimsel bir bakış açısı ile yaklaşmaları konusunda rehberlik etmeyi hedeflemektedir. 

Bu sayede öğrenciler doğayı anlayan ve gönüllü olarak koruyan bireyler haline gelebileceklerdir. Doğa sevgisi artan her birey çevresinde aynı özellikteki yeni bireyleri de yaratabilecektir. Bu kapsamda proje ekibimiz öncelikle bilim, doğa ve sanat adına hazırladıkları tüm etkinlik ve materyalleri içerisinde barındıracak olan “O Köy Bilim Köyümüzdür” otobüsünü hazırlayacaktır. Hazırlanacak olan bu otobüs öğrencilere ulaştırmayı hedeflediğimiz etkinliklerle birlikte onlara yeni ufuklar açmak için sabırsızlanan proje ekibimizi de alarak köylerin yolunu tutacaktır. Proje ekibimiz “O Köy Bilim Köyümüzdür” otobüsü ile köy köy dolaşacak, tüm köylerde etkinliklerimizi öğrencilerimize ulaştıracakları bilim ve sanat kamplarını gerçekleştirecektir. Öğrenciler düzenlenecek olan bilim atölyelerinde sorgulamaya dayalı etkinlikler yoluyla bilimsel süreç becerilerini geliştirecek, sanat atölyelerinde yaratıcılıklarını ortaya koyacak, oyun ve spor aktivitelerinde kendilerini bulacak ve gözlem etkinliklerinde içerisinde yaşadıkları dünyayı keşfedeceklerdir. Böylece öncelikle projenin hedef kitlesini oluşturan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri olmak üzere bölgede doğayla iç içe yaşayan tüm bireyler, doğa ile olan bağlarını güçlendireceklerdir.

ETKİNLİK HEDEF KİTLESİ : 

” 1. O Köy Bilim Köyümüzdür “ isimli etkinliğe 5,6,7 ve 8. sınıf öğrencileri başvuru yapabilir.

Proje ekibi olarak genç-yaşlı, çocuk-yetişkin, anne-baba ayırt etmeksizin bilimi ve doğayı yeniden keşfetmek isteyen herkesi köy kamplarımıza bekliyoruz.

ETKİNLİK KONAKLAMA VE ULAŞIM BİLGİLERİ : 

” 1. O Köy Bilim Köyümüzdür “ isimli etkinlik, farklı tarihlerde farklı eğitim yerlerinde gerçekleşecektir.

1.Etkinlik Dönemi Yeri : Küre Dağları Milli Parkı Ulukaya Ziyaretçi Merkezi – Ulukaya Köyü

2.Etkinlik Dönemi Yeri : Akçamescit Ortaokulu Bahçesi – Akçamescit Köyü

3.Etkinlik Dönemi Yeri : Vali Tevfik Başakar Ortaokulu Bahçesi – Gürpınar Köyü

4.Etkinlik Dönemi Yeri : Kapısuyu Köy Konağı Bahçesi ve Plajı – Kapısuyu Köyü

5.Etkinlik Dönemi Yeri : Hasankadı Beldesi Mesire Alanı – Hasankadı Beldesi

6.Etkinlik Dönemi Yeri : Küre Dağları Milli Parkı Arıt-Söğütlü Ziyaretçi Merkezi – Arıt, Söğütlü Köyü

ETKİNLİK ÖNEMLİ TARİHLERİ : 

Başvuru Başlama Tarihi : 20 Mayıs 2019

Başvuru Bitiş Tarihi : 31 Mayıs 2019

1.Etkinlik Dönemi Tarihi : 17 – 18 Haziran 2019

2.Etkinlik Dönemi Tarihi : 20 – 21 Haziran 2019

3.Etkinlik Dönemi Tarihi : 22 – 23 Haziran 2019

4.Etkinlik Dönemi Tarihi : 25 – 26 Haziran 2019

5.Etkinlik Dönemi Tarihi : 28 – 29 Haziran 2019

6.Etkinlik Dönemi Tarihi : 1 – 2 Temmuz 2019

ETKİNLİK BAŞVURU BİLGİLERİ : 

” 1. O Köy Bilim Köyümüzdür “ isimli etkinlik, etkinlik başvurularını online olarak almaktadır.

Başvuru yapmak için lütfen tıklayınız

NOT : Asil ve yedek liste başvuru dönemi sonunda web sitemiz üzerinden açıklanacak ve katılımcılarla iletişime geçilecektir.