” 1. Özel Gereksinimli Çocuklarla Geleneksel Tarım ve Doğa Uygulamaları “ isimli etkinlik, 2019 yılında başvurulan TÜBİTAK 4004 programı tarafından desteklenmiş olup Kahramanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Dr. Mehmet Ali Temiz yürütücülüğünde 7 Eylül – 28 Ekim 2020 tarihleri arasında Karaman’da gerçekleştirilecektir.

ETKİNLİK AMACI : 

Sosyal-duygusal açıdan bir gruba ait olma, grup içinde sorumluluk alma ve başarma mutluluğunu yaşamaları sağlanmaya çalışılacaktır. Çalışmanın sonunda özel gereksinimli öğrencilerin günlük yaşam becerilerinin artması ve bütün gelişimsel alanlarının desteklenmesi beklenmektedir.

Özel gereksinimli bireyler özel gereksinimlerinin niteliğine göre farklı eğitim öğretim ihtiyaçları göstermektedirler. Bu nedenle özel eğitimin amacı özel gereksinimli öğrencilerin toplumda mümkün olduğunca bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlayacak becerileri kazandırmaktır.

Sağlanacak eğitimin niceliği ve niteliği ne kadar yüksek olursa, öğrencilerin de bağımsız yaşam becerilerini kazanarak toplumsal yaşama katılmaları o denli kolay olur. Özel gereksinimli bireylerin kendi kendilerine yetebilmelerini sağlayacak beceriler kazanmaları özel eğitimin temelini oluşturmaktadır.

Bu noktadan hareketle özel gereksinimli bireylerin doğa eğitimine katılmaları onların günlük yaşam becerileri kazanmalarında dolayısıyla kendi kendilerine yetmeyi öğrenmelerinde etkili bir yol olacaktır. Proje kapsamında özel gereksinimli 15 öğrencinin 8 gün sürecek doğa ve tarım etkinliklerini yerinde gözlemeleri, aktif olarak katılmaları ve kendi yiyeceklerini üretmeleri sağlanacaktır.

ETKİNLİK HEDEF KİTLESİ : 

” 1. Özel Gereksinimli Çocuklarla Geleneksel Tarım ve Doğa Uygulamaları “ isimli etkinliğe özel gereksinimi bulunan öğrenciler başvuru yapabilmektedir.

NOT : Katılımcıların konaklama ve iaşe giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

ETKİNLİK KONAKLAMA BİLGİLERİ : 

” 1. Özel Gereksinimli Çocuklarla Geleneksel Tarım ve Doğa Uygulamaları “ isimli etkinlik, için konaklama bilgileri açıklanmamıştır.

ETKİNLİK ULAŞIM BİLGİLERİ : 

” 1. Özel Gereksinimli Çocuklarla Geleneksel Tarım ve Doğa Uygulamaları “ isimli etkinlik, için ulaşım bilgileri açıklanmamıştır.

ETKİNLİK ÖNEMLİ TARİHLERİ : 

Başvuru Başlama Tarihi : Açıklanmamıştır

Başvuru Bitiş Tarihi : Açıklanmamıştır

Etkinlik Başlama Tarihi : 7 Eylül 2020

Etkinlik Bitiş Tarihi : 28 Ekim 2020

NOT : Koronavirüs hastalığının neden olduğu küresel pandemi sebebiyle etkinlik tarihlerinde değişiklik olabilmektedir. Süreç ile ilgili bilgilendirmeler ve güncellemeler için lütfen etkinlik sayfasını takip ediniz.

ETKİNLİK BAŞVURU BİLGİLERİ : 

” 1. Özel Gereksinimli Çocuklarla Geleneksel Tarım ve Doğa Uygulamaları “ isimli etkinlik, etkinlik başvurularını online başvuru sistemi üzerinden almaktadır.

Başvuru yapmak için lütfen tıklayınız