” 1. Sınır Tanımayan Bilim Projesi “ isimli etkinlik, 2018 yılı TÜBİTAK 4004 programı tarafından desteklenmiş olup Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi organizatörlüğünde 2 – 5 Ekim 2018 ve 9 – 12 Ekim 2018 tarihleri arasında olmak üzere iki farklı dönemde Bursa’da gerçekleştirilecektir.

Atölyelerin eğitimsel süreci katılımcıların günlük hayatta karşılaşabilecekleri düzeydeki kavramları onlara öğretmek ve bilimsel farkındalık oluşturmaktır. Bu süreçte öğrenciler bilim insanı gibi araştırma ve incelemeye dayalı öğrenme yaklaşımıyla çalışmış olacaklardır. Hedef kitlenin fen bilimlerine olumlu tutum geliştirmeleriyle sağlanması amaçlanmaktadır. Proje içeriğinde atölyelerde eğlenerek öğrenme ortamları sunulacaktır.

” 1. Sınır Tanımayan Bilim Projesi “ isimli etkinliğe katılım ücretsiz olup katılımcıların öğle yemekleri ve ara öğünleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Etkinlik Amacı

Ortaokula devam eden hafif düzeyde zihinsel yetersizlik ve özel öğrenme güçlüğü olan kaynaştırma öğrencilerinin ;

  • Fen ve teknoloji uygulamaları dersi müfredatına uygun olarak hazırlanan etkinliklere bire-bir ve grup halinde katılarak çeşitli eğitim öğretim yaklaşımları ile yaşamlarının içerisinde yer alan olguları deneyimlemeleri bilime ve çevre­ye karşı olumlu tutum geliştirmeleri, merak ve ilgilerinin artırılması,
  • Problem çözme ve karar verme becerileri geliştirmeleri, fen ve teknoloji uygulamaları ilgili güdülenme eksikliklerinin farklılaşması ve öğrencilerin tutumlarının olumlu yönde değişmesi,
  • Özel gereksinimli öğrencilerin somutlaştırmakta zorlanmalarının olası olduğu pek çok soyut kavramı etkinlikler sırasında yaparak-yaşayarak deneyimleme fırsatı bulacakları, birbirleriyle işbirliği yaparak grupla birlikte çalışma, yönergeleri takip etme, verilen görevleri yerine getirme, etkinlik sonucunda ortaya çıkan üründe pay sahibi olma noktalarında desteklenerek fen ve teknoloji uygulamalarına daha olumlu yönde bakmaları amaçlanmaktadır.

Etkinlik Hedef Kitlesi

Projenin hedef kitlesi Bursa iline bağlı merkez ilçelerde ortaokula devam 5, 6, 7 ve 8.sınıf hafif düzeyde zihinsel yetersizlikten etkilenmiş ve özel öğrenme güçlüğü bulunan toplam 40 kaynaştırma öğrencisi oluşturmaktadır.

Etkinlik Konaklama Bilgileri

Konaklama bilgisi bulunmamaktadır.

Katılımcıların konaklama ve iaşe giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Etkinlik Ulaşım Bilgileri

” 1. Sınır Tanımayan Bilim Projesi “ isimli etkinlik, iki farklı etkinlik döneminde Bursa Bilim Ve Teknoloji Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Etkinlik Önemli Tarihleri

1.Dönem Başlangıç Tarihi : 2 Ekim 2018

1.Dönem Bitiş Tarihi : 5 Ekim 2018

2.Dönem Başlangıç Tarihi : 9 Ekim 2018

2.Dönem Bitiş Tarihi : 12 Ekim 2018

Son Başvuru Tarihi : 15 Eylül 2018

Etkinlik Düzenleme Kurulu

Proje YürütücüsüGüncellenecektir
UzmanlarGüncellenecektir
EğitmenlerGüncellenecektir
RehberlerGüncellenecektir
Sağlık PersonelleriGüncellenecektir

Etkinliği Destekleyen ve İşbirliği Yapılan Kurumlar

  • T.C. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – TÜBİTAK
  • T.C. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi

Etkinlik Başvuru Bilgileri

” 1. Sınır Tanımayan Bilim Projesi “ isimli etkinlik, etkinlik başvurularını etkinlik başvuru sistemi üzerinden almaktadır.

Etkinlik başvurusu yapılabilmesi için tüm katılımcıların öncelikle Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS) hesabının bulunması gereklidir. ARBİS hesabı bulunmayan katılımcılar, Arbis Kayıt Rehberi isimli bilgi bankamızı inceleyip ARBİS hesabının nasıl kayıt edileceğini öğrenebilirler.

Etkinliğe katılım tamamen ücretsizdir.
Etkinlik sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi verilecektir.
Etkinlik gerçekleştirildiği için başvuru butonu kaldırılmıştır.