” Üstün Yetenekli Çocuklarla Bilim Tarihi Yolculuğu “ isimli proje, 2017 yılı TÜBİTAK 4004 programı tarafından desteklenmiş olup 3 Temmuz – 7 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bolu’da gerçekleştirilecektir.

Proje ekibi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde görevli öğretim elemanları ve fen bilgisi öğretmenlerinden oluşmaktadır.

Yemek ve konaklama giderleri, TÜBİTAK tarafından desteklenen proje bütçesinden karşılanacaktır. Bolu’ya geliş ve gidiş giderleri katılımcıların kendileri tarafından karşılanacaktır.

PROJE AMACI : 

Bu projenin amacı üstün yetenekli öğrencileri” bilimin doğuş ve gelişme öyküsü ile buluşturmaktır. Proje boyunca gerçekleştirilecek gözlem, inceleme, etkinlik, uygulama, tartışma ve paylaşımlarla üstün yetenekli öğrencilerin nesnel (objektif) bilginin ortaya çıkma, yayılma ve kullanılma koşullarını incelemeleri sağlanacaktır.

Bu süreçte öğrencilerin bilimsel yöntemin; bilimsel düşünce türünün ve bilimsel bakış açısının oluşumunu kavramalarına ve uygulayabilmelerine yardımcı olmak hedeflenmektedir. Üstün yetenekli öğrencilerin bilimsel sonuçları tarihsel bir sıralamada değil bu sonuçların bağlı oldukları koşullar içinde tartışabilmeleri (Yıldırım, 2010) istenmektedir.

PROJE HEDEF KİTLESİ : 

Hedef kitle üstün yetenekli tanısı almış, halen bir Bilim sanat Merkezi’ne devam eden 7. ve 8. Sınıf öğrencileridir.

Katılımcı sayısı verimli uygulamaların gerçekleştirilebilmesi için 40 ile sınırlı tutulacaktır. Eşit sayıda kız ve erkek öğrencinin temsiliyeti önemlidir.

PROJE KONAKLAMA BİLGİLERİ : 

Projenin tamamı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilecektir.

Konaklama, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Misafirhanesi’nde yapılacaktır.

PROJE ÖNEMLİ TARİHLERİ : 

Son Başvuru Tarihi : 25 Haziran 2017

Proje Başlama Tarihi : 3 Temmuz 2017

Proje Bitiş Tarihi : 7 Temmuz 2017

Başvuru yapmak için lütfen tıklayınız