“Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum 5”, isimli proje öğretmenler için 07 – 10 Ağustos 2017 tarihleri, öğretmen adayları için 11 – 14 Ağustos 2017 tarihleri ve ortaokul öğrencileri için 19 – 22 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

PROJE HEDEF KİTLESİ : 

Projeye katılımcı olarak, ülkemizin her yerinden gönüllü olarak katılacak ortaokullarda görev yapmakta olan 30 öğretmen, farklı üniversitelerin eğitim fakültelerinde okumakta olan 30 öğretmen adayı öğrencilerimiz ve 30 ortaokul yedinci sınıfta okumakta olan öğrencilerimizden oluşmaktadır.

PROJE AŞAMALARI : 

Bu projenin birinci bölümü olan “Astronomi Bilim Okulları” üç aşamada gerçekleştirilecektir. Birinci aşama olan “Öğrencilerle Astronomi Bilim Okulu” örneklem grubu Samsun ilindeki dört farklı okuldan seçilecek 30 ortaokul sekizinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. İkinci aşama “Öğretmen Adaylarıyla Astronomi Bilim Okulu” olup örneklem grubu eğitim fakültelerinin Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Sınıf ve Matematik Eğitimi bölümlerinden gönüllü olarak seçilecek toplam otuz öğretmen adayı oluşturacaktır. Üçüncü aşama “Öğretmenlerle Astronomi Bilim Okulu” olup örneklem grubu farklı illerden gönüllü olarak projeye katılacak olan 30 ortaokul öğretmeninden oluşmaktadır.

İkinci bölüm ise tek aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamada Eratosthenes’in Mısır’ın İskenderiye ve Syene şehirlerinde öğle saatlerinde dik duran çubukların oluşturduğu gölge boylarını ölçerek gerçekleştirmiş olduğu Dünya’nın çevresini ölçme yönteminin aynısı kullanılacaktır. “Dünya’nın Çevresini Ölçme” etkinliğine aynı boylamda bulunan 20 farklı şehirden 30 öğretmen ve 900 sekizinci sınıf öğrencisinin katılımı sağlanacak ve katılımcıların doğrudan kendi ölçümlerini gerçekleştirmeleri sağlanacaktır.

PROJE ÖNEMLİ TARİHLERİ : 

  • 07 – 10 Ağustos 2017 : “Öğretmenler ile Bilim Okulu”
  • 11 – 14 Ağustos 2017 : “Öğretmen adayları ile Bilim Okulu”
  • 19 – 22 Eylül 2017 : ” Öğrenciler ile Bilim Okulu ” ( Ortaokul )
NOT : 22 Eylül 2017 tarihinde tüm proje illerinde Dünya’nın çevresini ölçme etkinliği yapılacaktır.

PROJE KONAKLAMA BİLGİLERİ :

Konaklamalar, Samsun Grand Atakum Hotel’ de yapılacaktır.

NOT : Katılımcıların yol hariç diğer giderleri proje bütçesinden karşılanacaktır.

PROJENİN GERÇEKLEŞECEĞİ YER :

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Astronomi Merkezi

PROJE BAŞVURU BİLGİLERİ : 

Projeye katılmak isteyen kişilerin, aşağıda yer alan başvuru formlarını doldurarak [email protected] adresine e-posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir.

Öğrenci Başvuru Formu İçin Tıklayınız

Öğretmen Başvuru Formu İçin Tıklayınız