” 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması “ isimli etkinlik, Milli Eğitim Bakanlığı yürütücülüğünde 10 – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirilecektir.

2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılan ve bu yıl 13.sü Samsun Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonunda 10-11-12 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan yarışma; Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino(Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (CarettaCaretta) ve Serbest Proje olmak üzere 12 (on iki) kategoride gerçekleştirilecektir.

İlk üç dereceye giren ekip üyelerine;

TÜBİTAK tarafından;

  • para ödülü

verilecektir.

Ayrıca yarışmacı ekip üyelerine katılım belgesi ve bir çanta içerisinde; flash disk (4GB MEB LOGOLU), Ahican logolu şapka, bloknot, tükenmez kalem gibi
hediyelerle, Samsun ilinin tanıtım broşürü verilecektir.

 

Bakanlığımız tarafından;

  • Ekiplerin okul/kurumlarına birer adet dizüstü bilgisayar,
  • Başarı belgesi, madalyon ve ekiplerin okul/kurumlarına kupa,
  • Yarışma jüri özel ödülü,
  • Yarışma en iyi tasarım ödülü,
  • Yarışma fairplay ödülü
    verilecektir.

ETKİNLİK AMACI : 

Ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçlanmıştır.

Her yıl düzenlenen yarışma, düzenlendiği kentin kültür yapısına, değerlerine ve dünyadaki değişimler de dikkate alarak yenilenmekte ve geliştirilmektedir.

ETKİNLİK HEDEF KİTLESİ : 

” 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması “ isimli etkinliğe lise ya da üniversite seviyesinde bir okulda kayıtlı olan öğrenciler başvuru yapabilir. Yarışmaya katılabilmek için öncelikle ekip oluşturmak gerekmektedir. Ekipler bir danışman ve iki öğrenciden oluşmaktadır. Yarışmaya katılabilmek için ilan edilen kategorilerden birisinin seçilmesi gerekir. Bir ekip birden fazla kategoride yarışabilir.

ETKİNLİK KONAKLAMA BİLGİLERİ :

Yarışmacı ekiplerin konaklama ve yol masrafları kendilerine ait olup yarışmalara katılan ekip üyelerinin kura kayıt günü ve yarışma süresince 8 (sekiz) öğün yemek ihtiyaçları organizasyonca karşılanacaktır.

ETKİNLİK ULAŞIM BİLGİLERİ : 

” 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması “ isimli etkinlik, etkinlik programına göre Samsun’da Yaşar Doğu Spor Salonunda gerçekleştirilecektir.

ETKİNLİK ÖNEMLİ TARİHLERİ : 

Katılım Başvuru Başlama Tarihi : 7 Ocak 2019

Katılım Başvuru Bitiş Tarihi : 22 Mart 2019

Stant Başvuru Başlama Tarihi : 7 Ocak 2019

Stant Başvuru Bitiş Tarihi : 22 Mart 2019

Kura Kayıt Başlama Tarihi : 9 Nisan 2019

Ödül Töreni Başlama Tarihi : 12 Nisan 2019

ETKİNLİK BAŞVURU BİLGİLERİ : 

” 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması “ isimli etkinlik, yarışma başvurularını online olarak almaktadır.

NOT : Başvurunuzun tamamlanabilmesi için ortaöğretim öğrencileri “Veli İzin Belgesi ve Taahhütname”, üniversite öğrencilerinin “Taahhütname” ve Serbet Proje kategorisinde ki projeler içinde “Bilimsel Etik ve Proje Katkı Beyanı” formlarının çıktılarının alınıp kurum yetkililerine imzalatılmış halleri sisteme yüklendikten sonra “Başvuru Formu”nun çıktısını alınabilir.
NOT : Her robot sadece bir kategoride yarıştırılacaktır.
NOT : Yarışmaya katılacak öğrencilerin, yarışmanın yapıldığı tarih itibariyle ortaöğretim okul/kurumlarında 19, üniversite öğrencilerinin ise 26 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.