” 6. Yıldız Teknik Üniversitesi Robocon Robot Yarışması “ isimli etkinlik, YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü yürütücülüğünde 23 – 24 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Bu kez, 23 – 24 Mart 2019 tarihlerinde altıncısı düzenlenecek olan Yıldız Robocon, geliştirilen kuralları ve yenilenen pistleri ile yarışmacılarımızın ve misafirlerimizin karşısına çıkıyor. Beş yıl boyunca her sene üstüne koyarak ilerleyen yarışmamıza gelerek bu heyecana siz de eşlik edin.

Yıldız Robocon 2019 isimli etkinlikte gerçekleştirilecek olan robot yarışma kategorileri ; 

 • Yıldız Savaşları Kategorisi

Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları özel olarak tasarlanan Yıldız Savaşları Arenası içerisinde rakip robotu işlevsiz hale getirmeye çalışacaklardır. Bunu gerçekleştirip arenadan sağ çıkan robot karşılaşmanın galibi sayılır.

 • Serbest Kategori

Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları, kendi tasarlayıp inşa ettikleri robotlarını yarışma sırasında sergileyip jüri üyeleri tarafından çeşitli kategorilerde değerlendirilerek, puanlama sonucunda en yüksek puanı elde etmeye çalışırlar.

 • Labirent Çözen Robot Kategorisi

Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları tasarımı tarafımızca yapılan labirenti en kısa sürede tamamlayacak bir otonom robot tasarlayıp inşa edeceklerdir.

 • Çizgi İzleyen Robot Kategorisi

Bu kategoride robotların, tasarımı tarafımızca yapılan parkurdaki çizgiyi izleyerek parkuru en hızlı şekilde ve hatasız tamamlamaları gerekmektedir.

 • Mini Sumo Robot Kategorisi

Bu kategoride yarışmacıların yapmış olduğu robotlar, tarafımızca hazırlanan dohyo adı verilen yuvarlak ring üzerinde mücadele ederek birbirlerini alan dışına çıkartmaya çalışacaklardır.

 • Robocros Kategorisi

Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları, tarafımızca tasarlanan arazi parkurunu en kısa sürede tamamlayacak bir otonom ya da uzaktan kumandalı robotu tasarlayıp inşa edeceklerdir.

ETKİNLİK AMACI : 

Yıldız Robocon, ortaöğrenim ve yükseköğrenim bünyesinde bulunan öğrenciler ile endüstriyel firma yetkilileri ve akademisyenleri bir araya getiren kapsamlı bir organizasyondur. Organizasyondaki amacımız:

 • Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’de ve dünya standartlarındaki değerini korumak ve yükseltmek,
 • Ülkemizde robotik biliminin nerede olduğunu görmek ve bir adım ileriye taşımak,
 • Orta ve yükseköğrenim gören öğrencilerin robotik bilimine olan ilgilerini arttırmak,
 • Endüstriyel firma yetkilileri ile öğrencileri aynı platformda buluşturmaktır.

ETKİNLİK HEDEF KİTLESİ : 

” 6. Yıldız Teknik Üniversitesi Robocon Robot Yarışması “ isimli etkinliğe robotlara ilgi duyan yediden yetmişe herkes başvuru yapabilir.

NOT : Yarışmaya ister bireysel olarak, ister grup olarak katılabilirsiniz, ancak her robot kaydı, maksimum beş yarışmacı ile sınırlandırılmıştır.

ETKİNLİK ULAŞIM BİLGİLERİ : 

” 6. Yıldız Teknik Üniversitesi Robocon Robot Yarışması “ isimli etkinlik, etkinlik programına göre İstanbul’da bulunan YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.

ETKİNLİK KONAKLAMA BİLGİLERİ : 

” 6. Yıldız Teknik Üniversitesi Robocon Robot Yarışması “ isimli etkinlik, katılımcıların konaklama giderlerini karşılamamakta olup her katılımcı kendi konaklama ihtiyacını karşılayacaktır.

Konaklama ihtiyacını karşılamak için etkinliğin gerçekleşeceği yerin yakınındaki oteller aşağıda verilmiştir.

 • Bahçelievler Abidin Pak Öğretmenevi

Talatpaşa Caddesi, No : 38 Bahçelievler / İstanbul

Telefon : 0 212 502 24 11

 • Zeytinburnu Öğretmenevi

Rauf Denktaş Cad., No : 39 Zeytinburnu / İstanbul

Telefon :  0 212 415 45 97

ETKİNLİK ÖNEMLİ TARİHLERİ :

Etkinlik Başlama Tarihi : 23 Mart 2019

Etkinlik Bitiş Tarihi : 24 Mart 2019

Son Başvuru Tarihi : 16 Mart 2019

ETKİNLİK BAŞVURU BİLGİLERİ : 

” 6. Yıldız Teknik Üniversitesi Robocon Robot Yarışması “ isimli etkinlik, etkinlik başvurularını online olarak almaktadır.

NOT : Herhangi bir katılım zorunluluğu olmaksızın tüm yarışmacılar arzu ettikleri her kategoride katılım gösterebilirler.

Başvuru yapmak için lütfen tıklayınız