” TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Programı “, 5-12. sınıf öğrencilerinin ilan edilen tematik alanlar arasından kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine bilimsel metodolojiye uygun şekilde çalışmalar yaparak elde ettikleri araştırma sonuçlarını sergileyebilecekleri Bilim Fuarlarına destek verilmesini sağlayan bir destekleme programıdır.

Bu bilgi bankası sayesinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları sonrası öğretmenlerin yapması gerekenler nedir? ve TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları sonrası müdürlerin yapması gerekenler nedir? sorularının cevabını öğreneceğiz. Bunun için öncelikle  TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Programı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular bilgi bankasını incelemeniz gerekir. Ayrıca TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Programı hakkında yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız bu konuda yazılmış en güncel detaylı bilgi bankamızı inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz daha önceki yıllarda desteklenen ve kabul edilen TÜBİTAK 4006 projelerini incelemek isterseniz TÜBİTAK 4006 örnek projeleri isimli etkinlik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Sonrası Öğretmenlerin Yapması Gereken İş ve İşlemler

Bilim fuarı gerçekleştirildikten sonra sözleşmede belirtilen proje bitiş tarihinden sonra, TÜBİTAK’ın belirlediği süre içerisinde proje yürütücüsünün, http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresindeki “Başvuru’’ bölümünden giriş yaparak, “4006 Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri Aşaması Başvuru Adımları” nı takip edip, fuar sonuç raporu ve mali rapor bölümünü eksiksiz, düzgün ve doğru olarak doldurması gerekmektedir.

Sonuç Raporu ve harcamalara ilişkin fatura bilgilerinin sisteme yüklenmesi yürütücünün sorumluluğundadır.

Sonuç raporu ile harcamalara ilişkin fatura bilgilerinin yürütücü tarafından sisteme yüklenmesi ve Bilim Fuarını değerlendiren izleyici raporunun olumlu olması halinde proje sonuçlanmış sayılır ve yürütücüye belirlenen miktarda PTİ yani proje teşvik ikramiyesi ödemesi yapılır.

Mücbir sebeplerle izleme raporu bulunmayan fuarların sonuçlandırılması, sonuç raporu ile harcamalara ilişkin fatura bilgilerinin yürütücü tarafından sisteme yüklenmesi ilgili müdürlük tarafından gerçekleştirilir.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Katılım Belgelerinin Verilmesi

Bilim Fuarı gerçekleştirildikten sonra Fuar Sonuç Sistemi’ne bilgileri girilerek süreci tamamlanan projelerde görev alan öğretmen ve öğrenciler, Katılım Belgelerini proje yürütücüsü aracılığıyla Fuar Sonuç Sistemi’nden temin edebilirler.

Bilim Fuarlarında alt proje sergileyen tüm öğrencilere ve danışman öğretmenlere katılım belgelerini vermek için uygun bir zamanda küçük bir tören düzenlemek, fuar düzenleme ekibinde yer alan öğrenci ve öğretmenlere fuarın düzenlenmesine yaptıkları katkı için teşekkür belgesi vermek daha sonra düzenleyeceğiniz fuarlara daha çok kişinin gönüllü katılımını sağlayacaktır.

Katılım belgelerine yürütücü tarafından http://bilimiz.tubitak.gov.tr web sayfası üzerinden her zaman erişim sağlanabilmektedir.

TÜBİTAK tarafından ayrıca basılı katılım belgesi gönderilmez.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Sonrası Genel Değerlendirme Yapılması

Fuar sonrasında bir toplantı yaparak düzenlediğiniz Bilim Fuarına dair bir değerlendirme yapınız. Sonraki yıllarda düzenleyeceğiniz Bilim Fuarları için dikkat edilmesi gerekenleri not alabilir ve bu notlar ışığında öneriler geliştirebilirsiniz. Fuarda sergilenen alt projeler gözden geçirildikten sonra İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri planlamasında yapılacak Bilim Fuarları Festivaline katılımınız beklenmektedir.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Sonrası Müdürlerin Yapması Gereken İş ve İşlemler

TÜBİTAK Bilim Fuarları’nda alt proje sergileyen tüm öğrencilere ve danışman öğretmenlere katılım belgelerini vermek için uygun bir zamanda küçük bir tören düzenleyiniz, öğrenci ve öğretmenlere belgelerini tek tek veriniz. Ayrıca fuar düzenleme ekibinde yer alan öğrencilere, öğretmenlere, velilere ve varsa sponsorlarınıza fuarın düzenlenmesine yaptıkları katkı için teşekkür belgesi veriniz. Bu daha sonra düzenleyeceğiniz fuarlara daha çok kişinin gönüllü katılımını sağlayacaktır.

Fuara katılan alt projeleri gözden geçirebilir ve benzer organizasyonlara katılmaları konusunda alt proje sahiplerini teşvik edebilirsiniz.

Bu bilgi bankası, 2023 yılında yayımlanan 10. Dönem TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuru Kılavuzunda paylaşılan metinden yararlanılarak hazırlanmıştır.

ÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU, Erişim : 17.02.2023 https://tubitak.gov.tr/sites/default/files/18842/4006-a_kilavuz-ocak2023.pdf https://tubitak.gov.tr/sites/default/files/18842/4006-b_kilavuz-ocak2023.pdf