” TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Programı “, 5-12. sınıf öğrencilerinin ilan edilen tematik alanlar arasından kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine bilimsel metodolojiye uygun şekilde çalışmalar yaparak elde ettikleri araştırma sonuçlarını sergileyebilecekleri Bilim Fuarlarına destek verilmesini sağlayan bir destekleme programıdır.

Bu bilgi bankası sayesinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Programına nasıl başvuru yapılır? sorusunun cevabını öğreneceğiz. Bunun için öncelikle başvuru öncesinde 4006-A ve 4006-B çağrı metinlerini, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Programı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular bilgi bankasını incelemeniz gerekir. Ayrıca TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Programı hakkında yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız bu konuda yazılmış en güncel detaylı bilgi bankamızı inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz daha önceki yıllarda desteklenen ve kabul edilen TÜBİTAK 4006 projelerini incelemek isterseniz TÜBİTAK 4006 örnek projeleri isimli etkinlik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Proje başvurusu yapılabilmesi için tüm başvuru sahiplerinin (proje yürütücülerinin) öncelikle Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS) hesabının bulunması gereklidir. ARBİS hesabı bulunmayan başvuru sahipleri, Arbis Kayıt Rehberi isimli bilgi bankamızı inceleyip ARBİS hesabının nasıl kayıt edileceğini öğrenebilirler.

TÜBİTAK 4006 Proje Başvurusu yapmak için lütfen adım adım takip ediniz.

ARBİS kaydını tamamlayan başvuru sahipleri (proje yürütücüleri) proje başvurusu yapmak için lütfen http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresine giriniz.

Başvuru işlemini başlatmak için Başvuru sekmesine tıklayınız.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuru Sistemi Görüntüsü

Programa başvuru yapabilmek için Başvuru ve Sonuç Sistemine Giriş butonunu tıklayınız.

TÜBİTAK 4006 Başvuru ve Sonuç Sistemine Giriş Sayfası
Başvuru başlangıç ve bitiş tarihine dikkat ediniz.
Belirtilen tarih ve saatten sonra başvuru sisteminin otomatik kapanacağını ve başvurunuzu onaylamadıysanız, başvurunuzun geçersiz sayılacağını unutmayınız.

Başvurunuzu oluşturmak için öncelikle Aktif Başvurular butonuna daha sonra ise Hangi çağrıya başvuruda bulunmak istiyorsanız (4006-A ve 4006-B Çağrısı) çağrı adı sütunundan kontrol ederek o satırdaki Başvur butonunu tıklayınız.

TÜBİTAK 4006 Programı Başvuru Sayfası

Programa başvurmadan önce Başvuru Açıklaması butonunu tıklayınız.

TÜBİTAK 4006 Proje Başvuru Açıklaması Sayfası
İlgili bölümde belirtilen güncel açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Yürütücü Bilgileri sekmesinden proje yürütücüsüne ait istenilen bilgileri giriniz.

Okul Bilgileri butonunu tıklayarak başvuruda bulunulan okula ait istenilen bilgileri giriniz.

Kurum kodunuzu seçtikten sonra Okulu Bul butonunu tıklayınız. Butona tıklandığında seçilen kurum kodu sayesinde okul adı, il, ilçe, okul hizmet alanı ve okul türü bilgileri sistem tarafından otomatik olarak doldurulacaktır.

Okul Bilgileri sekmesinde yer alan okul, bilim fuarı ve okul müdürüne ait bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.

TÜBİTAK 4006 Proje Okul Bilgileri Sayfası

Başvuru iki kurum/kuruluşun ortak proje başvurusu ise Evet yanıtını seçip katılımcı kurum/kuruluşa ait istenilen bilgileri eksiksiz doldurunuz. Başvuru iki kurum/kuruluşun ortak proje başvurusu değil ise Hayır yanıtını seçmeniz yeterli olacaktır.

TÜBİTAK 4006 Ortak Proje Başvuru Sayfası

Fuar Alt Projeleri sekmesini tıklayarak alt projelerinizi ekleyeceğiniz sayfayı açınız. Alt projelerinizi girmeden önce Dikkat Edilecek Hususlar açıklamasını okuyunuz

Fuar Alt Projeleri sekmesinde yer alan Alt Proje Ekle butonunu tıklayarak alt projelerinizi ekleyiniz.

TÜBİTAK 4006 Alt Projeler Sayfası

Alt projenize ait; alt proje adı, türü, ana alanı, tematik konusu, amacı, yöntemi ve beklenen sonuç bilgilerini giriniz.

Alt projenizin türüne göre Araştırma, İnceleme ve Tasarım türlerinden birini seçiniz.

Alt proje alanı için, Alt Proje Ana Alanı butonu altında yer alan alanlardan (12 adet ana alan) alt projeniz için belirlediğiniz bir ana alan seçiniz.

Alt proje konusu için, Alt Proje Tematik Konusu butonu altında yer alan konulardan (66 adet tematik konu) alt projenize uygun olan bir tematik konuyu seçiniz.

Alt projenin amacını, yöntemini ve beklenen sonucunu her bir başlığın yanında yer alan Önemli Bilgi Notu açıklamasını dikkate alarak doldurunuz.

Alt projenizde anket çalışması yapacaksanız, Anket Çalışması Yapılacak mı? butonunda yer alan Evet ifadesini seçiniz.

Cevabınız evet ise Anket Formu ve İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Anket İzin Belgesini sisteme Dosya Seç butonunu tıklayarak yükleyiniz.

Alt proje amaç, yöntem ve beklenen sonucu bilgi notunda belirtildiği şekliyle girmediğiniz takdirde Lütfen form bilgilerini kontrol ediniz! uyarısı ile karşılaşacaksınız. Böyle bir uyarı ile karşılaştığınız takdirde alt projenizin amaç, yöntem ve beklenen sonuç bölümleri için girilen kelime aralığını kontrol ediniz.

TÜBİTAK 4006 Alt Proje Yetersiz Kelime Sayısı Uyarısı Sayfası

Alt proje özeti, amacı ve yöntemini istenilen şekilde doldurduktan sonra Kaydet butonunu tıklayınız. Kaydet butonunu tıkladıktan sonra Proje bilgisi kaydedildi ifadesi çıkacaktır. Alt proje bilgileri kaydedildikten sonra Kapat butonu tıklayarak pencereyi kapatınız.

TÜBİTAK 406 Proje Kaydetme Sayfası

Başvuru Onay butonunu tıklayınca ekrana çıkan açıklamayı dikkatlice okuyunuz. Başvurunuzu onaylamak istiyorsanız Başvuruyu Onayla butonunu tıklayınız.

TÜBİTAK 4006 Proje Onaylama Sayfası

Başvurunuzu onaylamak için Tamam butonunu tıkladıktan sonra ekranda Başvuru onaylandı ifadesi çıkacaktır.

Bu aşamadan sonra TÜBİTAK 4006 Proje Başvurusu tamamlandı.

Başvurunuzu onayladıktan sonra başvurunuzda değişiklik yapmak isterseniz, Başvuru Onayını Kaldır butonuna tıklayarak onayı kaldırabilirsiniz.

Başvuru onayını kaldırıp değişiklikleri yaptıktan sonra başvuru onay aşamalarının tekrar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde başvuru onay süreci tamamlanmadığı için başvuru geçersiz sayılacaktır.

Bu bilgi bankası, 2023 yılında yayımlanan 10. Dönem TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrısında paylaşılan “Başvuru Sistemi Yardım Dokümanı” bölümünden yararlanılarak hazırlanmıştır.

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU, Erişim : 11.02.2023 https://tubitak.gov.tr/sites/default/files/18842/4006_basvuru_sistemi_yardim_dokumani_10.donem_.pdf